مدیركل امور استانهای تربیت بدنی :ورزش كشور نیازمند بازنگری در برنامه هاست

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۲۰/۰۸/۸۸
ورزش.مدیریت ورزش.كنگره ملی
شهركرد -مدیركل امور هماهنگی استانهای سازمان تربیت بدنی گفت: ورزش كشور برای ایفای صحیح نقش خود در جامعه نیازمند بازنگری در شیوه مدیریت و برنامه ریزی است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا،محمد تقی حسن زاده در سومین كنگره ملی مدیریت ورزش در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشكی شهركرد افزود: اهمیت و نقش تربیت بدنی در سالم‌سازی جامعه ، برنامه ریزی اصولی مبتنی بر اهداف و رسالت‌ها و ماموریت‌های سازمانی و بازنگری در شیوه مدیریت و برنامه ریزی در اجرای فعالیت‌ها با توجه به مشكلات و تنگناها را امری اجتناب ناپذیر كرده و یكی از اساسی‌ترین وظایف سازمان تربیت بدنی تحقق این مهم است.

وی یادآور شد: با توجه به پژوهش انجام شده ، تربیت بدنی و ورزش در چهاربرنامه توسعه بدلیل عدم تبیین اهداف و استراتژی متناسب با سند چشم انداز، قانون اساسی و برنامه‌های توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی با مشكلات و تنگناهای عدیده در بخش منابع انسانی ، مالی ، ساختار تشكیلاتی، نظام مدیریت و برنامه ریزی روبروست.

وی گفت:از مهمترین علل این مشكلات و ناتوانی در انجام ماموریت می‌توان به نوع نگرش و دیدگاه مسئولین برنامه ریزی به جایگاه و كاركردهای تربیت بدنی و ورزش، ضعف و فقدان نظام مدیریتی و برنامه ریزی وعدم تناسب ساختارهای ورزشی با نیازهای ورزشی جامعه، غفلت از ماموریت‌ها و وظایف اصلی بخش تربیت بدنی و ورزش كشور در طول برنامه‌های توسعه اقتصادی فرهنگی، سیاسی، اجتماعی اشاره كرد.

وی با اشاره به اینكه ورزش قهرمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است گفت : این در شرایطی است كه از دیدگاه صاحب نظران تامین سلامت و تندرستی از طریق توسعه ورزش همگانی و تفریحات سالم بر ورزش قهرمانی تقدم ارزشی و برنامه‌ای دارد و بدون توجه به ورزشهای پایه و همگانی تداوم قهرمانی در میادین جهانی امكان پذیر نیست .

وی با بیان اینكه كسب افتخار ملی و حفظ آن از طریق پیروزی درمیادین بین الملی ضرورتی انكار ناپذیر است، گفت :در طی برنامه‌های توسعه، مدیریت ورزش كشور با پرداختن به جریان یك سویه ورزش قهرمانی و غفلت از وظایف و ماموریت‌های اصلی در زمینه‌های مختلف با ضعف‌های روبرو بوده بطوریكه با فعالیت بدون برنامه ریزی و مقطعی پرداختن به ورزش قهرمانی سایر وظایف و ماموریت‌ها به فراموشی سپرده شده است.

او تصریح كرد: مشكلات و صدمات ناشی از ورزش بدون پشتوانه و متكی برفعالیت‌های مقطعی، بروز اضطراب‌ها و هیجانات اجتماعی است كه علاوه بر مردم گریبان گیر مسئولین می‌شود.

به گفته وی، مدیریت در عرصه تربیت بدنی و ورزش دارای اصولی است كه كمتر به آن توجه شده و از طرفی توجه و اختصاص بیشتر منابع به ورزش قهرمانی مانع بزركی در راه توسعه وتعمیم ورزش و تربیت بدنی در جامعه می‌باشد.

حسن زاده بیان داشت: مشكلات ساختاری ،نوع نگرش به جایگاه و اهمیت تربیت بدنی ، فقدان قوانین و مقررات ساختاری و راهگشا ، كمبود امكانات نرم افزاری و سخت افزاری وانجام فعالیت‌های موازی نشان از ضرورت بازنگری اساسی و همه جانبه در نظام ورزش كشور را تایید می‌كند.

به گفته وی، با وجود تلاش‌ها و اقدامات انجام شده، با آسیب شناسی وضع موجود كمبودها و مشكلات نگران‌كننده در عرصه تربیت بدنی و ورزش وجود دارد كه از جمله انها به مخاطره افتادن جنبه‌های اخلاقی و بشردوستانه در ورزش، ازدیاد خشونت و دوپینگ و تاكید برقهرمان پروری، ضعف نظام مدیریتی و تربیت بدنی و ورزش در امور سیاستگذاری ، برنامه ریزی ، هدایت ، نظارت و كنترل می باشد.

حسن زاده یادآور شد:فقدان سیستم نظارت و كنترل در اجرای برنامه‌ها و فعالیتها ، نامشخص بودن سیاستها و خط مش‌های مربوط به حوزه فعالیت ورزش دختران و بانوان، استاندار نبودن امكانات ،تجهیزات ،اماكن و تاسیسات ورزشی، گرایش به سرمایه‌گذاری در رشته‌های تفریحی و درآمد زا و كم توجهی به ورزشهای پایه، عدم تناسب ساختار و نظام ورزش با توجه به نیازهای ورزشی در جامعه، كمبود امكانات و تاسیسات ورزشی برای فعالیت‌های ورزشی گروه های خاص بانوان ، نوجوانان، جانبازان و معلولین از دیگر مشكلات این حوزه است.

مدیركل دفتر امور هماهنگی استانهای سازمان تربیت بدنی همچنین خاطر نشان كرد: در نظام جمهوری اسلامی ،جوانی جمعیت بهترین فرصت برای توسعه برنامه های ورزشی است كه با ساختارهای ورزشی مطلوب وبرنامه ریزی اصولی فرصت طلایی برای پاسخگویی به این نیاز فراهم می‌شود.

وی تاكید كرد:هر چند در سالهای اخیر توجه به مقوله ورزش قابل تقدیر بوده ولی با توجه به رشد جمعیت ایران و جوان بودن جمعیت كشور و نارسایی ها ی گذشته فقط قریب ‪ ۶/۵میلیون نفر از جمعیت كشور در ورزش همگانی شركت می كنند و درصد زیادی از دانش آموزان دختر وزنان دچار فقر حركتی هستند.

وی خاطر نشان كرد:كم توجهی وضعف در ورزش دانش آموزی و دانشجویی وتعدد مراكز تصمیم گیری، ضرورت مهندسی مجدد در نظام مدیریتی و ساختارهای تربیت بدنی و ورزش كشور براساس ماموریت و رسالت‌ها را به عنوان یك اولویت اساسی و بكارگیری نیروی انسانی كارآمد اجتناب ناپذیر می‌كند.

به گزارش ایرنا،سومین كنگره ملی مدیریت ورزش كشور به مدت دو روز در تالار بن سینا دانشگاه علوم پزشكی شهركرد برگزار شد.


۶۷۱/۷۳۵۹/۶۰۷

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 آبان 1390    | توسط: محمد تقی حسن زاده    | طبقه بندی: مدیریت ورزش،     |
نظرات()